21.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieEdukacjaMłodzież z Gymnasium Tostedt w Dolnej Saksonii i I LO w Skarżysku...

Młodzież z Gymnasium Tostedt w Dolnej Saksonii i I LO w Skarżysku odwiedziła starostwo

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W dniach 14-21 kwietnia 2023 roku, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej w ramach wymiany młodzieży gościło w Skarżysku grupę uczniów z Gymnasium Tostedt w Dolnej Saksonii wraz z opiekunami.

Wymiana w ramach projektu pt. „Wczoraj dla jutra” realizowana była przez I LO już po raz trzeci. W wymianie w Polsce wzięło udział 42 uczestników w tym 7 opiekunów. Założeniem projektu „Wczoraj dla jutra” było m.in. poznanie przez obie strony trudnej wspólnej historii, szczególnie tej związanej z II wojną światową jak też poprawa kompetencji językowych. W trakcie ośmiodniowego pobytu uczniowie z Dolnej Saksonii zwiedzili m.in. najważniejsze miejsca w Polsce związane II wojną światową.

Zwiedzili też Pałac Zamoyskich w Kozłówce i Galerię Socrealizmu oraz Lublin, a także poznali atrakcje Skarżyska-Kamiennej, Kielc i regionu. Ostatni dzień pobytu w Polsce był dla gości z Niemiec także okazją do odwiedzenia starostwa powiatowego i spotkania się z przedstawicielami zarządu powiatu skarżyskiego – członkiem Katarzyną Bilską i sekretarz Małgorzatą Nosowicz. W trakcie spotkania w sali herbowej starostwa uczestnicy projektu podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce.

Goście z Niemiec chętnie opowiadali o swoich spostrzeżeniach, co im się podobało oraz co ich zaskoczyło w naszym kraju. Mówili również o swoich odczuciach oraz wrażeniach, jakie na nich wywarły odwiedzone miejsca takie jak: Polin z Muzeum Historii Żydów Polskich, muzeum na Majdanku czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Chwalili sobie gościnność rodzin ze Skarżyska oraz polskie jedzenie. Rozmawiano także o podobieństwach łączących oba kraje, jak i o tym co je różni.

– Tak naprawdę bardzo mało się różnimy. Jesteśmy do siebie tak podobni, że powinniśmy ze sobą częściej przebywać, po to, aby nasze relacje na zawsze zamknęły trudny etap naszej wspólnej historii – podsumowała członek zarządu Katarzyna Bilska, dziękując młodzieży za wizytę w naszym powiecie, mieście i starostwie, a dyrekcji I LO za dobre przygotowanie logistyczne wymiany młodzieży.     

Młodzieży biorącej udział w wymianie podczas wizyty w starostwie towarzyszyli dyrektor I LO Martyna Maćkowiak, opiekunowie grupy — Sandra Kleinknecht, Thomas Narzinski, Lea Visse, koordynatorzy projektu (nauczyciele I LO) – Anna Górecka i Piotr Kardyś. Wizyta w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej zakończyła się uroczystym wręczeniem uczestnikom i opiekunom podziękowań oraz pamiątkowych albumów ze zdjęciami ilustrującymi powiat skarżyski.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl