26.4 C
Skarżysko-Kamienna
sobota, 27 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaŁowcy znad Kamiennej ponownie zaprosili na piknik. Poznaj historię Rydna!

Łowcy znad Kamiennej ponownie zaprosili na piknik. Poznaj historię Rydna!

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Już od kilkunastu lat w Skarżysku-Kamiennej sukcesywnie odbywają się pikniki archeologiczne pod nazwą Rydno. Poznaj ich historię!

Wszystko zaczęło się jeszcze przed wojną, kiedy kielczanie Jan Czarnocki i Jan Samsonowicz w trakcie swoich wędrówek geologicznych odkryli ślady sprzed ponad 20 tys. lat. Wskazywały one na penetracje m.in. obszarów dzisiejszego miasta i powiatu skarżyskiego przez łowców reniferów, producentów inwentarza z krzemienia czekoladowego i paleolitycznych górników poszukujących czerwonego barwnika (zwanego ochrą hematytową) o znaczeniu kulturowym i kosmetycznym.

Przełomowe odkrycia

Kariera Rezerwatu Archeologicznego RYDNO rozpoczyna się na wielką skalę wraz z badaniami prof. Stefana Krukowskiego zapoczątkowanymi w końcu lat 30. XX wieku. To właśnie prof. Krukowski zorientował się w znaczeniu odkryć na Rydnie dla pradziejów człowieka. Nadał tę specyficzną nazwę (od ryży, rudy, rdzawy – RYDNO) oraz wykształcił kilka pokoleń archeologów. Prowadzą oni badania na tym obszarze po dzień dzisiejszy.

Udane początki pomysłu zrodzonego z pasji

Znaczenie tych odkryć zafascynowało miejscowych miłośników historii do tego stopnia, że od kilkunastu lat organizują pikniki archeologiczne RYDNO. Na początku były to osoby, które utworzyły z czasem Stowarzyszenie Praosada RYDNO i skarżyski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Do tych stowarzyszeń dołączyli członkowie miejscowego oddziału PTTK, wspierani przez MCK, gminy Skarżysko-Kamienna i Skarżysko Kościelne oraz powiat skarżyski. Trzeba jednak wspomnieć, że zawsze pikniki gromadziły i gromadzą wolontariuszy, którzy niekoniecznie należą do którejś ze wspomnianych organizacji i stowarzyszeń. Za to od kilku lat nie wspierają tej inicjatywy władze lokalne, jakby nie zauważając, jakie wartości kulturowe i edukacyjne niesie za sobą archeologiczne wydarzenie.

Mieszana forma Rydna

Początkowo pikniki gromadziły tłumy w gospodarstwie Nowy Młyn przy stadninie koni w Michałowie nad Kamienną. W urokliwym zakolu rzeki zbudowano szałasy imitujące te odkryte w trakcie badań archeologicznych na Rydnie. Później przeniesiono imprezę na Łyżwy, gdzie na działce należącej do powiatu zrekonstruowano wiele paleolitycznych i neolitycznych domostw. Prezentowano również ekspozycje przygotowane przez archeologów. Organizowano lepienie z gliny i wypalanie naczyń, rekonstruowano polowanie na renifery, obrzędy pogrzebowe różnych kultur pradziejowych, dokonywano eksperymentów ciałopalnych ze stosami rytualnymi. I trzeba przyznać, że pikniki gromadziły tłumy skarżyszczan i znane były wśród rekonstruktorów oraz archeologów w całej Polsce. Współcześnie wygląda to inaczej. Od kilku lat odbywają się bardzo skromne pikniki na terenie należącym do Muzeum im. Orła Białego, tuż obok wjazdu na stadion Granatu.

Bogata oferta archeologicznych wrażeń

Organizatorzy dzięki wsparciu muzeum, pozyskiwaniu niewielkich środków oraz wolontariatu przeprowadzają na kilku stanowiskach eksperymenty archeologiczne. Prezentują domostwa z paleolitu i neolitu, pokazują umiejętności w zakresie obróbki krzemienia i rozniecania ognia, przygotowują proste potrawy i edukują poprzez praktyczny udział w poszczególnych czynnościach. Regularnie zapraszają też prelegentów ze świata nauki i archeologii eksperymentalnej. Pikniki urozmaicane są występami muzycznymi nawiązującymi do muzyki ludów pierwotnych i filmami naukowymi o tematyce związanej z pradziejami człowieka.

Wszystko to zobaczyć można jeszcze dzisiaj, w ostatni dzień tegorocznego pikniku. Zapraszamy na teren Muzeum im. Orła Białego, aby zobaczyć prehistoryczną osadę na własne oczy!

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl