12.7 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieBezpieczeństwoKwalifikacja wojskowa 2023 r. w powiecie skarżyskim rozpoczęta

Kwalifikacja wojskowa 2023 r. w powiecie skarżyskim rozpoczęta

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W powiecie skarżyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską stanie ponad 440 osób, w tym m.in. 305 mężczyzn z rocznika podstawowego 2004 oraz 13 kobiet.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz  zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18 rok życia. Jako pierwsi przed Powiatową Komisję Lekarską zostali wezwani młodzi mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej. Z Powiatową Komisją Lekarską oraz młodzieżą stającą przed komisją spotkali się przedstawiciele Zarządu Powiatu Skarżyskiego – starosta Artur Berus oraz członek Tadeusz Bałchanowski. Kwalifikacja wojskowa w powiecie skarżyskim potrwa dwa tygodnie.  

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie skarżyskim przeprowadzona będzie w dniach od 15 maja do 1 czerwca 2023 r. W tym roku do Powiatowej Komisji Lekarskiej wezwano ponad 440 osób w tym:

  • 305 mężczyzn urodzonych w 2004 r.,
  • 125 mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • 13 kobiet urodzonych w latach 1999-2004, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe w uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz szkół policealnych na kierunkach: farmacja, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się w trybie ochotniczym.

Nowością tegorocznej kwalifikacji jest obecność w komisji, prócz lekarza, także psychologa, który prowadzić będzie obowiązkowe badania psychologiczne osób stawiających się na kwalifikację wojskową. Jak przypomina Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej „A” lub „D”, zostaną z urzędu ─ po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej ─ przeniesione do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Wobec osób, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, zastosowany będzie z urzędu lub na wniosek Przewodniczącego PKLek. lub Komendanta WCR środek przewidziany przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wójtowie, Burmistrz i Prezydent Miasta, z mocy ustawy, zarządzą przymusowe doprowadzenie przez Policję lub nałożą grzywnę w celu przymuszenia.

Zaniechanie złożenia wniosku o egzekucję administracyjną może nastąpić tylko wobec tych osób, które według dokonanych ustaleń w postępowaniu wyjaśniającym, nie przebywają w miejscu zameldowania (gdyż np. od lat przebywają za granicą) i z tego powodu nie doręczono im wezwania imiennego – informuje Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego.  

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl