12.7 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeZ regionuKiermasz Wielkanocny w Dworku Laszczyków

Kiermasz Wielkanocny w Dworku Laszczyków

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Warsztaty plastyki obrzędowej, koncert pieśni pasyjnych, lokalne przysmaki i piękne rękodzieło – wiele atrakcji czeka na gości tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego w Dworku Laszczyków w Kielcach, na który zapraszamy 24 marca 2024 r., w godz. 11.00-15.00.

Każdego roku w Niedzielę Palmową w Dworku Laszczyków w Kielcach organizowany jest jeden z najpiękniejszych w woj. świętokrzyskim kiermaszy świątecznych. Tylko tutaj można kupić palmy wielkanocne będące nietuzinkowym rękodziełem wykonanym przez znakomite twórczynie ludowe. Na warsztatach, we wnętrzach dworku, panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki nauczą  chętnych  jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną oraz bibułowe kwiatki. Opowiedzą o dawnych metodach kraszenia i pisania wielkanocnych jaj, przy użyciu naturalnych barwników, wosku, szpilek i drewienka. Przybliżą symbolikę wielkanocnego koszyczka i tradycje ludowe związane z obchodami Wielkiego Tygodnia.

Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich będzie można posmakować świątecznych potraw i pysznych ciast. Na stoiskach lokalnych producentów żywności dostępne będą wyśmienite, wysokiej jakości  produkty: wędliny, miody, sery, oleje. Na kiermaszu zaprezentują się także świętokrzyscy rękodzielnicy oferujący zachwycające ozdoby świąteczne.

Usłyszymy polskie tradycyjne pieśni pasyjne w wykonaniu zespołu obrzędowego Śwarne Kakonianki, Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Korytniczanki a także Zespół Bolechowiczanie.

We wnętrzach Dworku Laszczyków bezpłatnie zostanie udostępniona wystawa „Wszystkiego miłego od Boga dobrego – Alleluja. Wielki Tydzień i Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej” opowiadająca o obrzędowości i tradycji ludowej w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkiej Nocy.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl