9.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowieKampania „Ciąża bez alkoholu”

Kampania „Ciąża bez alkoholu”

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

24 listopada w Skarżysku-Kamiennej odbyła się prelekcja „FASD – jak zorganizować sieć wsparcia w środowisku lokalnym?”. 

Spotkanie, organizowane przez Urząd Miasta, dedykowane było pracownikom pomocy społecznej, psychologom, pedagogom i nauczycielom, kuratorom, pracownikom medycznym, czyli wszystkim tym, którzy jako pierwsi stykają się z kobietami planującymi macierzyństwo, tymi, które aktualnie są w ciąży oraz otoczeniem najmłodszych mieszkańców miasta.

Wydarzenie wpisało się w realizowaną przez gminę już od pięciu lat kampanię społeczną, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat szkód w rozwoju płodu wynikających z picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

FASD – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. To termin parasolowy, opisujący w sposób praktyczny różnorodne zaburzenia związane z płodową ekspozycją na alkohol, obejmujący wiele dysfunkcji fizycznych oraz zaburzeń w rozwoju poznawczym, uczeniu się i zachowaniu.

W czasie prelekcji poruszone zostały zagadnienia związane z patofizjologią, epidemiologią, nomenklaturą FASD wskazując na fakt, że jest to częsty choć ukryty problem. Omówione zostały objawy mogące wskazywać na rozpoznanie FASD w zależności od wieku pacjenta. Kluczowym momentem prelekcji było wskazanie możliwych form pomocy osobom dotkniętym FASD i ich otoczeniu. Wskazane zostały dobre praktyki, jak można zorganizować sieć wsparcia w środowisku lokalnym.

Prelekcję przeprowadziła Katarzyna Dyląg, specjalistka pediatrii w trakcie specjalizacji z gastroenterologii, hepatologii i żywienia dzieci, od 2013 roku zaangażowana w diagnostykę pacjentów z FASD w ramach Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii FASD WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, aktualnie na stanowisku kierowniczki ws. centrum. Autorka programu „Tworzenie systemowego wsparcia dla dzieci z FASD i ich opiekunów” finansowanego ze środków samorządu województwa małopolskiego. Doktor nauk medycznych. Autorka licznych publikacji naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach dotyczących bezpośrednio tematyki FASD oraz wielu doniesień zjazdowych dotyczących FASD.  Absolwentka licznych szkoleń diagnostycznych, kierowniczka wielu projektów badawczych w tematyce FASD. Współzałożycielka grupy roboczej opracowującej polskie kryteria diagnostyczne dla FASD.

Wydarzenie zostało sfinansowane z pieniędzy gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2023 i odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl