7.5 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaDzisiaj Mikołajki. Dlaczego obchodzimy je 6 grudnia ?

Dzisiaj Mikołajki. Dlaczego obchodzimy je 6 grudnia ?

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Co roku każde dziecko czeka na ten wyjątkowy dzień. Zastanawia się, jaki prezent będzie czekał w skarpecie, pod łóżkiem czy pod choinką. 6 grudnia jest szczególnym dniem nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd wzięło się to święto i kim był św. Mikołaj ?

Św. Mikołaj to postać znana każdemu dorosłemu i każdemu dziecku na całym świecie. Ma różne nazwy. Na wschodzie nazywają go „Dziadek Mróz”, w USA „Santa Claus” a w Meksyku „El Nino Jesus”. Mimo różnego nazewnictwa chodzi o tę samą osobę, Mikołaja z Miry.

Kim był Św. Mikołaj ?

Mikołaj z Miry żył na przełomie III i IV wieku. Niektóre przekazy twierdzą, że urodził się około 270 roku. Był biskupem Miry (południowo-zachodniej części współczesnej Turcji) w Licji. Przez wieki powstało o nim wiele legend. Jedną z najpopularniejszych jest legenda o trzech córkach.

W połowie IX wieku archimandryta Michał spisał żywot św. Mikołaja. Zgodnie z jego wersją, kiedy Mikołaj był jeszcze młody, miał bardzo bogatego sąsiada, który był bezbożny, chciwy i drwił z wszelkiej wiary. Bóg ukarał sąsiada za swoje czyny i przez to stracił cały swój majątek oraz popadł w skrajną biedę. Stał się taki biedny, że postanowił sprzedać swoje trzy córki, których nikt nie chciał poślubić, ponieważ nie miały żadnego posagu.

Św. Mikołaj, czytając pismo święte, dostał znak od Boga i postanowił uratować córki sąsiada. Pod osłoną nocy wrzucił przez okno pieniądze na posag dla każdej z nich. Gdy ojciec się dowiedział, skąd wzięły się pieniądze, przeprosił Mikołaja i zmienił swoje życie.

Jak naprawdę wyglądał św. Mikołaj ?

Twitter: Castanet Kamploops

Współczesna wersja św. Mikołaja powstała na początku XX wieku w latach 30. To wszystko za sprawą Coca Coli, która w reklamach przedstawiła go jako brodatego staruszka w czerwono białym stroju. W ikonografii św. Mikołaj przedstawiony jest w stroju biskupa. Posiada trzy atrybuty: złotą kulę, pastorał, kotwicę, księgę lub troje dzieci w cebrzyku.

Ikona Aleksa Pietrowa z 1294 r. przedstawiająca św. Mikołaja

Dlaczego 6 grudnia ?

Mikołajki obchodzimy 6 grudnia z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że św. Mikołaj zmarł właśnie 6 grudnia w Myrze między rokiem 345 a 352. Drugim jest to, że tego dnia obchodzone są imieniny Mikołaja.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl