17.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeDorastanie wilczych szczeniąt z Lasów Daleszyckich

Dorastanie wilczych szczeniąt z Lasów Daleszyckich

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund w naszym regionie prowadzi projekt monitorowania i ochrony wilków. Dzięki nim możemy dowiedzieć się co słychać u tych drapieżników, które zamieszkują pobliskie nam lasy. Od lipca do października wolontariusze fundacji wielokrotnie rejestrowali foto-pułapkami wilczą rodzinę. Dzięki temu zarejestrowali dorastanie szczeniąt.

Wilcza rodzina (wataha) składa się przynajmniej z 12 osobników. Rodziców, czyli rozmnażającej się pary, co najmniej 2 innych osobników dorosłych (prawdopodobnie potomstwa z poprzedniego roku). Pozostali członkowie watahy to szczenięta. Mimo znacznych różnic wielkości, wszystkie szczenięta widoczne na nagraniach fundacji wyglądały zdrowo.

Zarejestrowana na nagraniach rodzina największą aktywność wykazywała głównie w nocy. Najczęściej na fotopułapki nagrywały się szczenięta, a największa zarejestrowana grupa liczyła 10 osobników (w tym 2 dorosłe). Dobrze odżywione i energiczne młode wilki świadczą o skuteczności w polowaniach ich rodziców. Zapewne podstawą ich diety były ssaki kopytne, np. sarny, których w daleszyckich lasach jest sporo.

Fotopułapki zarejestrowały wspólne zabawy, odpoczynek, żebranie szczeniąt o jedzenie i zwracanie go przez osoby dorosłe. Na nagraniach możemy też usłyszeć warczenie, skomlenie i szczekanie. Tymi dźwiękami wilki porozumiewały się między sobą. Autor artykułu, pan Tomasz Bracik szczególną uwagę zwrócił na wyprostowaną sylwetkę wilków, ich zadarte do góry ogony i przewagę fizyczną niektórych z nich w trakcie zabaw.

Interakcje wilków z innymi zwierzętami

Fundacja zarejestrowała także ciekawe interakcje wilków z innymi zwierzętami. We wrześniu, jak podaje autor, trzy wilki przechodziły nocą przez tamę bobrową. Obejrzeć możecie to na filmie, w 4:27 minucie. Dorosły wilk przeszedł tamę, młodsze natomiast spłoszył bóbr. Po czasie jedno ze szczeniąt dołączyło do swojego rodzica, a drugie nie podjęło już kolejnej próby pokonania tamy.

W 5 minucie 17 sekundzie fotopułapka zarejestrowała interakcję wilków z łosiem. Wilki skierowały się od razu w jego stronę. Na nagraniu widzimy, że na chwilę drapieżniki znikają w zaroślach, po czym szybko z nich uciekają. Widocznie łoś postawił się wilkom i przegonił je. Pokazał im tym samym, że raczej młode drapieżniki nie mają z nim szans w bezpośrednim starciu.

Artykuł inspirowany tekstem autorstwa Tomasza Bracika, wolontariusza w Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl