21.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategoriePrzyrodaDąb Bartek zyskał nowe otoczenie

Dąb Bartek zyskał nowe otoczenie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Zakończyła się realizacja unijnego projektu zagospodarowania terenu wokół najsłynniejszego świętokrzyskiego pomnika przyrody – Dębu Bartka w Zagnańsku. Powstała ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, parking, plac zabaw oraz strefa dla seniora.

 – To bardzo dobre miejsce do edukowania młodych ludzi, uczenia ich szacunku dla przyrody, dlatego cieszymy się, że dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego poprawiły się jego walory – mówiła podczas uroczystego podsumowania inwestycji wicemarszałek Renata Janik.

Ogólna wartość projektu „Zagospodarowanie terenu przy pomniku przyrody Dąb Bartek w Gminie Zagnańsk” to 5 mln 231 tys. zł. Na jego realizację Gmina Zagnańsk pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w wysokości 3 mln 83 tys. zł. W ramach zadania utworzono elementy ścieżki edukacyjnej: rzeźby zwierząt i grzybów, urządzenie edukacyjne, m.in. mrowisko, stół do gry w szachy, a także elementy infrastruktury edukacyjnej (stół edukacyjny, tablica gatunkowa, przedstawiająca występujące na obszarze cenne gatunki roślin i zwierząt, tablice edukacyjne z modułem dźwiękowym, plac zabaw). Powstała także nawierzchnia z kostki brukowej betonowej, asfaltowa, trawiasta oraz parking.

Jak informuje wicemarszałek Renata Janik – W gminie Zagnańsk jest wiele niezwykle ciekawych miejsc, jak choćby ruiny pieca w Samsonowie czy kamieniołom, w którym odkryto ślady tetrapoda. Ale to do Bartka każdego roku przyjeżdżają wycieczki nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale z całej Polski. Dzięki projektowi realizowanemu przy wsparciu środków unijnych otoczenie Dębu Bartka zyskało nowy blask, powstała nowoczesna, przyjazna dla turystów przestrzeń, która łączy w sobie walory edukacyjne i krajoznawcze. To bardzo dobre miejsce do edukowania młodych ludzi, uczenia ich szacunku dla przyrody, dlatego tym bardziej cieszy, że dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego poprawiły się jego walory – dodaje wicemarszałek.

Wiekowy Dąb Bartek  żyje już blisko 700 lat, ma 28,5 m wysokości  i 13,4 m obwodu mierzonego przy ziemi. Jego imponujące rozmiary i niemniej imponująca historia sprawiają, że odwiedziny Bartka są stałym punktem na trasie turystycznej naszego regionu.

W dzisiejszym wydarzeniu wzięli także udział wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka, senator RP Krzysztof Słoń, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Elżbieta Korus oraz wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl