W Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie otwarta zostanie wystawa prac Magdaleny Leśniak „Cnoty niewieście”. Wernisaż zaplanowano na godz. 18:00 w sobotę 27 maja. Wystawa potrwa do 30 lipca.
Magdalena Leśniak niestrudzenie obserwuje otaczającą ją rzeczywistość, wychwytując z niej wycinki, które przykuły jej uwagę i które uznała za w jakiś sposób szczególne: tajemnicze, nadzwyczajne lub zadziwiające. Motywy takie utrwala potem, posługując się tradycyjnym malarstwem akrylowym na płótnie, jak i techniką barwnego haftu ręcznego. Nie wszystkie takie wątki przykuwają uwagę z powodu pozytywnych emocji i aprobaty – czasem zdziwienia, takie wywołują sprzeciw i krytykę.
Najnowszy cykl Magdaleny Leśniak „Cnoty niewieście”, to obrazy i hafty odnoszące się do stereotypowych ról i zadań, których w powszechnej świadomości oczekuje się od kobiet, i to jak podkreśla artystka często już od najmłodszych lat. – Macierzyństwo, zawężony wachlarz zainteresowań do typowo „kobiecych”, oczekiwanie na „księcia z bajki”, przesadne dbanie o urodę… Z jednej strony pokazuję, że odnalazłam się w niektórych ze stereotypowych ról (macierzyństwo, kobiece hobby – haftowanie), z drugiej strony krytykuję lansowany przez popkulturę wzór kobiety.
Nieco inny, lecz pokrewny temat podejmowany przez Magdalenę Leśniak, to doświadczenia własnego macierzyństwa, które zaowocowało cyklem „Córka malarki”, inspirowanym rysunkami kilkuletniej dziewczynki.- Zachwyciła mnie nieskrępowana wyobraźnia córki, śmiałość używania koloru i łączenia barw. Zauważyłam jej prace, dokonałam selekcji i zaadaptowałam jej rysunki w swoich haftach. […] Sam akt haftowania kojarzy się z typowo kobiecym zajęciem, a to właśnie to medium stało się moim ulubionym środkiem wyrazu.
Sformułowanie cnoty niewieście jest zatem dla Magdaleny Leśniak adekwatne w odniesieniu do jej autobiografii, jak i praktyki artystycznej ostatnich lat. Poza pozytywnymi doświadczeniami, głównym przesłaniem cyklu jest jednak sprzeciw wobec forsowanych w popularnym przekazie wizerunkom kobiet i oczywiste zanegowanie poglądu, że „ugruntowanie cnót niewieścich” powinno być istotnym elementem współczesnej edukacji.
(źródło: Muzeum im. Przypkowskich)
