7.2 C
Skarżysko-Kamienna
niedziela, 3 marca, 2024

507-145-748

Strona głównaZ powiatuGmina BliżynBlisko 60. muzyków zagrało na XVII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Blisko 60. muzyków zagrało na XVII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Z udziałem blisko 60. muzyków i chórzystów oraz przy wyjątkowo licznej publiczności 3 września w kościele pw. św. Ludwika w Bliżynie odbył się XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. –Ten koncert jest wyjątkowy, gdyż gościmy artystów wyłącznie z województwa świętokrzyskiego – zauważyła prowadząca perfekcyjnie wydarzenie Elżbieta Rokita. –Usłyszą państwo piękna muzykę, przy wyjątkowej publiczność i doskonałych artystach – podkreśliła.

Przybyłych do świątyni w imieniu organizatorów tj. ks. proboszcza Parafii Bliżyn Stanisława Wlazło i wójta gminy Mariusza Walachni powitał ks. Marcin Wojciechowski.

Wydarzenie na stałe wpisało się w bliżyńską społeczność. Zabrzmią dziś nasze 99.letnie organy, które jednak wymagają pilnego remontu. Mam nadzieję, że za rok już stuletnie zabrzmią przepięknie, gdyż w roli głównej naszego festiwalu występują właśnie organy, król instrumentów – powiedziała otwierając festiwal E. Rokita.

Najpierw w świątyni zabrzmiała muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Tomasza Piętaka, bliżynianina, inicjatora festiwalu, który aktualnie gra i pracuje w Wiedniu.

Następnie sześć utworów zaśpiewał Chór  „Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak. Po kolejnej odsłonie muzyki organowej w wykonaniu Tomasza Piętaka wystąpił Chór „Antidotum”, którym także dyryguje Ewa Robak. Chór to międzypokoleniowy, amatorski chór mieszany z Kielc. Powstał w 2009 r. jako inicjatywa osób zupełnie nie związanych z muzyką, zafascynowanych ideą szwedzkich chórów „ludzi nie umiejących śpiewać”. Śpiewają w nim artyści w wieku od 19 do 80 lat. Chór zaśpiewał hymn „Gloria” D-dur Antonio Vivaldiego, składający się z dwunastu odsłon. Z chórem zaśpiewały solistki:  Joanna Strąk – sopran, Antonina Gorzelak – sopran i Monika Kozak-Wojciechowska – alt. Chórowi towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Maurycy Florek – I skrzypce, Maria Miłkowska-Cedro – II skrzypce, Monika Rudnowska – altówka, Anna Czarnomska – wiolonczela, Grzegorz Kustra – obój, Wojciech Wojciechowski – trąbka i Tomasz Piętak.

Za przepiękne doznania muzyczne podziękował wójt gminy Mariusz Walachnia wręczając kwiaty.

Źródłoblizyn.pl

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl